Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751483000M
  • Mfr # C09751483000M
  • Zoro # G3325557
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.31 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751483000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.31 in
Free Length
3 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.68 in
Wire Diameter
0.15 in
Spring Rate
119.5 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.69 in