Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751622000M
  • Mfr # C09751622000M
  • Zoro # G3325651
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.64 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C09751622000M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.64 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.16 in
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.66 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
291.3 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.36 in