Compression Spring, Music Wire, PK10, C09751623000M
  • Mfr # C09751623000M
  • Zoro # G3325758
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C09751623000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.42 in
Free Length
3 in
Outside Diameter
0.98 in
Inside Diameter
0.66 in
Wire Diameter
0.16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
182.5 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.58 in