Compression Spring, Music Wire, PK10, C11001050875M
  • Mfr # C11001050875M
  • Zoro # G3326257
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.59 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C11001050875M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.59 in
Inside Diameter
0.89 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
1.1 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
97.7 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.29 in