Compression Spring, Music Wire, PK10, C11001051000M
  • Mfr # C11001051000M
  • Zoro # G3326272
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.65 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C11001051000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.65 in
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.89 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
82.2 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.35 in