Compression Spring, Music Wire, PK10, C11001053000M
  • Mfr # C11001053000M
  • Zoro # G3326117
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.77 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C11001053000M
Overall Length
3 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.77 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.89 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
23.3 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
1.23 in