Compression Spring, Music Wire, PK10, C11001252000M
  • Mfr # C11001252000M
  • Zoro # G3326449
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.34 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C11001252000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.34 in
Outside Diameter
1.1 in
Wire Diameter
0.13 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.85 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
69.9 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.66 in