Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251481250M
  • Mfr # C12251481250M
  • Zoro # G3328381
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.91 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12251481250M
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.91 in
Inside Diameter
0.93 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.15 in
Free Length
1 1/4 in
Spring Rate
198.9 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.34 in