Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251483500M
  • Mfr # C12251483500M
  • Zoro # G3328418
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.37 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C12251483500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.37 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.15 in
Outside Diameter
1.23 in
Inside Diameter
0.93 in
Free Length
3 1/2 in
Spring Rate
59.2 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Finish
Oil
Deflection @ Load
1.13 in