Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251774000M
  • Mfr # C12251774000M
  • Zoro # G3328707
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12251774000M
Overall Length
4 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
3.01 in
Free Length
4 in
Outside Diameter
1.23 in
Wire Diameter
0.18 in
Compatible Rod Size
7/8 in
Inside Diameter
0.88 in
Spring Rate
110.9 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Deflection @ Load
0.99 in