Compression Spring, Music Wire, PK10, C12251925000M
  • Mfr # C12251925000M
  • Zoro # G3328917
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.91 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C12251925000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.91 in
Compatible Rod Size
Free Length
5 in
Inside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.19 in
Outside Diameter
1.23 in
Spring Rate
124.8 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Deflection @ Load
1.09 in