Compression Spring, Music Wire, PK10, C12252072500M
  • Mfr # C12252072500M
  • Zoro # G3329081
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.207 in
Compressed Length
2.07 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C12252072500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.225 in
Wire Dia.
0.207 in
Compressed Length
2.07 in
Wire Diameter
0.21 in
Inside Diameter
0.82 in
Outside Diameter
1.23 in
Free Length
2 1/2 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
383.8 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.43 in