Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601252500M
  • Mfr # C14601252500M
  • Zoro # G3329282
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.44 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C14601252500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
1.44 in
Compatible Rod Size
Free Length
2 1/2 in
Outside Diameter
1.46 in
Inside Diameter
1.21 in
Wire Diameter
0.13 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
33.7 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
1.06 in