Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601622500M
  • Mfr # C14601622500M
  • Zoro # G3329687
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.67 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C14601622500M
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
1.67 in
Free Length
2 1/2 in
Inside Diameter
1.14 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.46 in
Wire Diameter
0.16 in
Spring Rate
87.8 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.83 in