Compression Spring, Music Wire, PK10, C14601625000M
  • Mfr # C14601625000M
  • Zoro # G3329809
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
3.21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C14601625000M
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
3.21 in
Inside Diameter
1.14 in
Wire Diameter
0.16 in
Outside Diameter
1.46 in
Free Length
5 in
Spring Rate
40.8 lb/in
Deflection @ Load
1.79 in