Compression Spring, Music Wire, PK10, C16871772000M
  • Mfr # C16871772000M
  • Zoro # G3330271
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.34 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C16871772000M
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.177 in
Compressed Length
1.34 in
Outside Diameter
1.69 in
Inside Diameter
1.34 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.18 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
123.7 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.66 in