Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550390500M
  • Mfr # C04550390500M
  • Zoro # G3313569
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.26 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C04550390500M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.26 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
1/2 in
Outside Diameter
0.46 in
Compatible Rod Size
3/8 in
Wire Diameter
0.04 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
25.6 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Oil
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.24 in