Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550390750M
  • Mfr # C04550390750M
  • Zoro # G3313480
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04550390750M
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.36 in
Inside Diameter
0.38 in
Outside Diameter
0.46 in
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.04 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
16.1 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.39 in