Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550390880M
  • Mfr # C04550390880M
  • Zoro # G3313438
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04550390880M
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.42 in
Wire Diameter
0.04 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
7/8 in
Outside Diameter
0.46 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13.5 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.46 in