Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550460620M
  • Mfr # C04550460620M
  • Zoro # G3313690
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.34 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550460620M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.34 in
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.46 in
Inside Diameter
0.37 in
Free Length
5/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
35.3 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.28 in