Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550461500M
  • Mfr # C04550461500M
  • Zoro # G3313523
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550461500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.75 in
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.37 in
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.46 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13.2 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.75 in