Compression Spring, Music Wire, PK15, C04550461750M
  • Mfr # C04550461750M
  • Zoro # G3313550
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.87 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04550461750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.87 in
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.46 in
Wire Diameter
0.05 in
Inside Diameter
0.37 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11.2 lb/in
Color
Gray
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A228 and AMS 5112
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.88 in