Compression Spring Music Wire, PK5, C01480160500S
  • Mfr # C01480160500S
  • Zoro # G801842165
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.148 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C01480160500S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.148 in
Compressed Length
0.26 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.15 lb
Inside Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.15 in
Free Length
1/2 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.6 lb/in
Deflection @ Load
0.242 in