Compression Spring Music Wire, PK5, C06881051250S
  • Mfr # C06881051250S
  • Zoro # G801845296
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.688 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.688 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C06881051250S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.688 in
Wire Dia.
0.105 in
Large Outside Dia.
0.688 in
Compressed Length
0.92 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
92.95 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.48 in
Free Length
1 1/4 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.69 in
Wire Diameter
0.11 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
148.7 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
48.65 lb
Load (Lbs.)
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.327 in