Compression Spring Music Wire, PK5, C01560110313S
  • Mfr # C01560110313S
  • Zoro # G801842141
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560110313S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.011 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.13 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.31 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
5/16 in
Outside Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
9/64 in
Spring Rate
2 lb/in
Finish
Plain
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
0.18 in