Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C04550390500S
  • Mfr # C04550390500S
  • Zoro # G3313447
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.31 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C04550390500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.31 in
Wire Diameter
0.04 in
Outside Diameter
0.46 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
21.3 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
0.19 in