Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C04550390880S
  • Mfr # C04550390880S
  • Zoro # G3313541
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.52 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550390880S
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.52 in
Outside Diameter
0.46 in
Inside Diameter
0.38 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.04 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
11.2 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
0.36 in