Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C04550391000S
  • Mfr # C04550391000S
  • Zoro # G3313499
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.58 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550391000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.039 in
Compressed Length
0.58 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.04 in
Outside Diameter
0.46 in
Inside Diameter
0.38 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
9.7 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
0.42 in