Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C04550461500S
  • Mfr # C04550461500S
  • Zoro # G3313462
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.92 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C04550461500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.455 in
Wire Dia.
0.046 in
Compressed Length
0.92 in
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 1/2 in
Inside Diameter
0.37 in
Outside Diameter
0.46 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
11 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.58 in