Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C07201050880S
  • Mfr # C07201050880S
  • Zoro # G3322230
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.71 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C07201050880S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
7/8 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
0.71 in
Inside Diameter
0.51 in
Outside Diameter
0.72 in
Free Length
7/8 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
238.2 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.17 in