Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C07201051750S
  • Mfr # C07201051750S
  • Zoro # G3322267
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201051750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.36 in
Outside Diameter
0.72 in
Inside Diameter
0.51 in
Free Length
1 3/4 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
103.6 lb/in
Deflection @ Load
0.39 in