Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C07201052500S
  • Mfr # C07201052500S
  • Zoro # G3322258
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.93 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C07201052500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
1.93 in
Inside Diameter
0.51 in
Wire Diameter
0.11 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.72 in
Free Length
2 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
69.6 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.57 in