Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C07201053000S
  • Mfr # C07201053000S
  • Zoro # G3322389
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
2.3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C07201053000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.72 in
Wire Dia.
0.105 in
Compressed Length
2.3 in
Inside Diameter
0.51 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.72 in
Free Length
3 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
57.2 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
0.7 in