Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751121500S
  • Mfr # C09751121500S
  • Zoro # G3324988
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.02 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751121500S
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.02 in
Free Length
1 1/2 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.76 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
66.2 lb/in
Deflection @ Load
0.48 in