Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751122000S
  • Mfr # C09751122000S
  • Zoro # G3324979
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.33 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09751122000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.33 in
Free Length
2 in
Inside Diameter
0.76 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.98 in
Wire Diameter
0.11 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
47.6 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.67 in