Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751123000S
  • Mfr # C09751123000S
  • Zoro # G3325058
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.95 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751123000S
Overall Length
3 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.95 in
Free Length
3 in
Wire Diameter
0.11 in
Inside Diameter
0.76 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
30.5 lb/in
Color
Gray
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
1.05 in