Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751623500S
  • Mfr # C09751623500S
  • Zoro # G3325730
Free Shipping & Returns
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.81 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
C09751623500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.162 in
Compressed Length
2.81 in
Wire Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.66 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
0.98 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
128 lb/in
Color
Gray
Finish
Plain
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.69 in