Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C11001251000S
  • Mfr # C11001251000S
  • Zoro # G3326543
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.72 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C11001251000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.72 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.1 in
Wire Diameter
0.13 in
Free Length
1 in
Inside Diameter
0.85 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
135.9 lb/in
Deflection @ Load
0.28 in