Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C14601352500S
  • Mfr # C14601352500S
  • Zoro # G3329501
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.51 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C14601352500S
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.46 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.51 in
Wire Diameter
0.14 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.46 in
Inside Diameter
1.19 in
Free Length
2 1/2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
36.9 lb/in
Color
Gray
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.99 in