Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C16871352500S
  • Mfr # C16871352500S
  • Zoro # G3329818
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.42 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C16871352500S
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
2 1/2 in
Outside Dia.
1.687 in
Wire Dia.
0.135 in
Compressed Length
1.42 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
1.69 in
Wire Diameter
0.14 in
Inside Diameter
1.42 in
Free Length
2 1/2 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
29.6 lb/in
Color
Gray
Meets/Exceeds
ASTM A313 and AMS 5688
Deflection @ Load
1.08 in