Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C19371925000S
  • Mfr # C19371925000S
  • Zoro # G3331120
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.08 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C19371925000S
Overall Length
5 in
Outside Dia.
1.937 in
Wire Dia.
0.192 in
Compressed Length
3.08 in
Free Length
5 in
Outside Diameter
1.94 in
Wire Diameter
0.19 in
Inside Diameter
1.56 in
Spring Rate
38.7 lb/in
Deflection @ Load
1.92 in