  • Mfr # C-BOOM18-100
  • Zoro # G4864540
/ea
Key Features
Color
Orange
Freeboard Height
6 in
Draft Depth
12 in
Material
Galvanized Steel (Chain), PVC (Boom)
Break Strength
15,000 lb
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C-BOOM18-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Freeboard Height
6 in
Draft Depth
12 in
Boom Height
18 in
Boom Length
100 ft
Details
Item
Floating Containment Boom
Color
Orange
Material
Break Strength
15,000 lb
Standards
33 CFR 154.1047, 40 CFR 112.7
Supports SPCC Compliance
Yes
Fabric Weight
220 lb
Supports NPDES Compliance
Yes
Series
C-BOOM18
Skirt Material
PVC
Recycled Content (%)
No Recycled Content
Supports EPA Compliance
40 CFR 112.7, 33 CFR 154.1047
Description
Floating Containment Boom, Boom Height 18 in, Boom Length 100 ft, Break Strength 15,000 lb, Color Orange, Draft Depth 12 in, Fabric Weight 220 lb, Freeboard Height 6 in, Recycled Content ( Percent) No Recycled Content, Series C-BOOM18, Skirt Material PVC, Standards 33 CFR 154.1047, 40 CFR 112.7, Supports EPA Compliance 40 CFR 112.7, 33 CFR 154.1047, Supports NPDES Compliance Yes, Supports SPCC Compliance Yes