  • Mfr # EZM11200TBU
  • Zoro # G4607422
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Main Circuit Breaker or Main Lug
Main Lug
Amps
1200A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
100kA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EZM11200TBU
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height
44.71 in
Width
33.16 in
Depth
11.12 in
Details
Item
Meter Main
Main Lug
Amps
1200A
Voltage
120/240V AC
Phase
1
Short Circuit Current Rating
100kA
Series
EZM
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Aluminium/Copper
Standards
UL Listed
Circuit Breaker Type
EZ meter-pak
Mounting Style
surface
For Use With
EZ Meter-Pak Meter Accessory
Main Rated Current
1200 A
Electrical Connection
lugs 1 AWG 6...300 kcmil aluminium/copper) ground || studs 3 line || studs 3 neutral
Wiring Configuration
3-wire
Ground Bar Kit
box
Bus Rated Current
1200 A