  • Mfr # QO130M150PRB
  • Zoro # G3307008
Key Features
Number of Spaces
30
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Height
758 mm
Width
375 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QO130M150PRB
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
758 mm
Width
375 mm
Max. Wire Size
250 kcmil aluminium/copper
Min. Wire Size
AWG 4
Details
Item
Load Center
Main Circuit Breaker or Main Lug
PoN Convertible Main Breaker
Number of Spaces
30
Amps
150A
Phase
1
Short Circuit Current Rating
22kA
Series
QO
Included Enclosure Cover
Surface Cover
Enclosure Material
Steel
Enclosure NEMA Rating
NEMA 3R
Bus Material
Copper
Max. No. of Tandem Breakers
10
Standards
UL Listed
Finish
Baked Enamel
Number Of Circuits
40
Primary/Ambient Air Temp.
-5°C || 40°C