Square D Solid Core Current Transformer, 0 to 250A, 0 to 5A, 4 ft 18 AWG Leads HDMCT250S1
Solid Core Current Transformer, 0 to 250A, 0 to 5A, 4 ft 18 AWG Leads (Discontinued)
  • Mfr # HDMCT250S1
  • Zoro # G6440201
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDMCT250S1
Country of Origin
United States
Dimensions
Hole Dia. - Current Transformer
1.13 in
Overall Depth
1.56 in
Hole Dia.
1.13"
Outside Dia.
2.47"
Manufacturers Warranty Length
18 mo
Window Diameter
1.56 in
Wire Lead Length
4 ft
Details
Item - Transformer
Solid Core Current Transformer
Primary Range
0 to 250A
Secondary Range
0 to 5A
Electrical Connection - Current Transformer
4 ft 18 AWG Leads
Window
Round
For Use With
Power Meters
Item
Solid Core Current Transformer
Primary Current - Maximum
250 A
Window Shape
Round
Connection
Wire Lead
Secondary Current - Maximum
5 A
Transformer Type
Solid Core
Description
Solid Core Current Transformer, Primary Range 0 to 250A, Secondary Range 0 to 5A, Hole Dia. - Current Transformer 1.13 in, Electrical Connection - Current Transformer 4 ft 18 AWG Leads, Window Round, Overall Depth 1.56 in