  • Mfr # BKT2400CH-A
  • Zoro # G501964884
/ea
Free Shipping & Returns
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BKT2400CH-A
Country of Origin
China
Description
  • For more information please call 1-800-856-0172
  • Package Includes: 2x QuickStart 12kW Steam Bath Generator, WIFI reciever box, BLUETOOTH control panel, four polished chrome steamheads, pressure relief valve, dual steam bath speakers, white LED light, two chromatherapy color lights, two drain pans, and FREE aromatherapy scented oil bottleWe highly recommend the Complete Essential Installation Kit for proper unit installation. Ask or search for SKU number STMKIT for more information and pricing.
  • QUICKSTART - QuickStart technology allows steam generation in about 2-minutes
  • TOUCH SCREEN - Responsive touch screen with crystal clear display and intuitive controls
  • SPEAKERS - Dual water proof audio speakers with clear sound quality
  • MEMORY - Save up to 6 steam bath custom time and temperature profiles.
  • WIFI - Take full control of your steam shower from anywhere using our new wifi app.
  • Drain pan included
  • Maximum volume rating: 500+ cu ft.
  • Power: 2x (12kW, 240V, 50A)