Te Connectivity KUP-11A55-24=KU 3-1393117-0
KUP-11A55-24=KU (Discontinued)
  • Mfr # 3-1393117-0
  • Zoro # G500975485
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Product Length
1.906 in
Product Height
1.405 in
Width Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Product Width
1.531 in
Height Class (Mechanical)
30 to 40 mm
Length Class (Mechanical)
40 to 50 mm
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Panel Mount, Bracket
Electrical Connection
Quick Connect, Solder
Coil Voltage
24 VAC
Contact Material
AgCdO
Contact Current Class
5 to 10 A, 16 A
Contact Number of Poles
2
Coil Special Features
UL Coil Insulation Class B
Contact Limiting Breaking Current
10A
Coil Resistance
85 Ω
Insulation Initial Dielectric Between Open Contacts
1200 Vrms
Operating Temperature Range
-45 to 55°C
Contact Arrangement
2 Form C (CO)
Coil Power Rating AC
2.8 VA
Contact Limiting Short-Time Current
10A
Environmental Ambient Temperature (Max)
55°C
Power Relay Type
Industrial Panel Plug-In
Environmental Category of Protection
RTI
Coil Power Rating Class
2 to 3 VA
Insulation Initial Dielectric Between Contacts & Coil
2200 Vrms
Contact Limiting Continuous Current
10A
Insulation Initial Resistance
100 MΩ
Insulation Initial Dielectric Between Coil & Contact Class
1500 to 2500 V
Coil Magnetic System
Monostable, AC
Contact Current Rating (Max)
10A
Contact Limiting Making Current
10A
Environmental Ambient Temperature Class
50 to 70°C
Insulation Initial Dielectric Between Adjacent Contacts
Contact Voltage Rating
240 VAC
Contact Switching Load (Min)
300mA @ 12V