  • Zoro # G205900300
/ea
Key Features
Insulation Color
Red
Maximum Wire Size
1.42 mm²
Minimum Wire Size
0.3 mm²
Insulation Type
Vinyl
Stud Size
#10
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
31884
Zoro #
G205900300
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Maximum Wire Size
1.42 mm²
Minimum Wire Size
0.3 mm²
Stud Size
#10
Barrel Inside Dia.
0.172 in
Overall Length
0.797 in
Details
Item
Ring Terminal
Insulation Color
Red
Insulation Type
Vinyl
Maximum Voltage
300 V
Maximum Operating Temperature
105 Degrees C
Wire Type
Solid or Stranded, Regular Wire
Seam
Closed Barrel
Features
Wire Insulation Support
Terminal Orientation
Straight
Contact Plating Material
Tin, Copper
Insulation Dia
0.08 to 0.125 in