  • Mfr # FGN0.50BK10
  • Zoro # G3487066
/ea
Key Features
Inside Diameter
1/2 in
For Maximum Bundle Diameter
3/4 in
Wall Thickness
0.05 in
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Braided
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FGN0.50BK10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Diameter
1/2 in
For Maximum Bundle Diameter
3/4 in
Wall Thickness
0.05 in
Length
10 ft
For Minimum Bundle Diameter
0.5 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Fiberglass
Sleeve Construction
Braided
Color
Black
Temp. Range
-94 Degrees to 1200 Degrees F
Description/Special Features
Extreme Temperature Resistant
Wire and Cable Sleeving Closure Type
No Closure
Standards
RoHS, RU Certified, VW-1
For Use With
Cables, Hoses, Wires
Closure Type
No Closure
Properties
Abrasion Resistant, Cut Resistant
Max. Operating Temperature
1,200 Degrees F
Expandable
Yes
Min. Operating Temperature
-94 Degrees F
Description
Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Cut Resistant, Sleeve Construction Braided, Material of Construction Fiberglass, Max. Operating Temperature 1,200 Degrees F, Inside Diameter 1/2 in, Wall Thickness 0.05 in, Color Black, Length 10 ft, Closure Type No Closure, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Extreme Temperature-Resistant, Expandable Yes, Standards RoHS, RU Certified, VW-1, For Maximum Bundle Diameter 0.75 in, For Minimum Bundle Diameter 0.5 in