  • Mfr # DWN4.50BK25
  • Zoro # G2332671
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inside Diameter
4-1/2 in
For Maximum Bundle Diameter
4-1/2 in
Wall Thickness
0.03 in
Material of Construction
Nylon
Sleeve Construction
Braided
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DWN4.50BK25
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Diameter
For Maximum Bundle Diameter
Wall Thickness
0.03 in
Length
25 ft
For Minimum Bundle Diameter
4.25 in
Details
Item
Cable Sleeve
Material of Construction
Nylon
Sleeve Construction
Braided
Color
Black
Wire and Cable Sleeving Closure Type
Hook and Loop
Standards
RoHS
Temp. Range
-49 Degrees to 302 Degrees F
Description/Special Features
Heavy Duty, Retro Fit Installation
For Use With
Cables, Hoses, Wires
Closure Type
Hook-and-Loop
Properties
Abrasion Resistant
Expandable
No
Min. Operating Temperature
-49 Degrees F
Max. Operating Temperature
302 Degrees F
Description
Sleeving, Properties Abrasion Resistant, Sleeve Construction Braided, Material of Construction Nylon, Max. Operating Temperature 302 Degrees F, Inside Diameter 4 1/2 in, Wall Thickness 0.03 in, Color Black, Length 25 ft, Closure Type Hook-and-Loop, For Use With Cables, Hoses, Wires, Description/Special Features Heavy Duty, Retro Fit Installation, Expandable No, Standards RoHS, For Maximum Bundle Diameter 4.5 in, For Minimum Bundle Diameter 4.25 in, Min. Operating Temperature -49 Degrees F